Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens?

Przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 10 pracowników, czyli według definicji ustawowej „mikroprzedsiębiorcy”, są zmuszeni oszczędzać każdą złotówkę. Niepewność na rynku oraz spodziewany wzrost stóp procentowych nie nastrajają do wydawania więcej, niż to absolutnie trzeba. Pojawia się więc pokusa przyoszczędzenia na biurze rachunkowym. Czyż nie dałoby się rozliczać samemu?- zaświtało przez ostatni rok w głowie niejednego mikroprzedsiębiorcy. I faktycznie, formalnie nie ma przymusu korzystania z usług księgowych. Można rozliczać się samodzielnie. Jednakże w poniższym artykule postaramy się wykazać, że nie jest to najlepszy pomysł.

Jaki jest sens płacenia za biuro rachunkowe?

Warto wiedzieć, że o ile każdy da sobie radę z prowadzeniem rodzinnego budżetu, rozliczanie firmy to coś więcej niż sumowanie przychodów i wydatków. Zanim zapadnie decyzja o rezygnacji z usług biura, należy zastanowić się, czy na pewno nasza znajomość przepisów podatkowych wystarcza do rozliczania PIT-ów pracowniczych. A co z wyliczeniem remanentu? Odliczaniem ewentualnej straty za poprzedni rok? Jeżeli na wszystkie powyższe pytania odpowiedzieliśmy „tak”, możemy sobie pogratulować. Znamy się na księgowości. Jednakże czy nie lepiej byłoby poświęcić czas, który musielibyśmy spędzić w papierach, na rozwój swojego biznesu?

Ile to kosztuje?

Usługi księgowe w Łodzi, Warszawie, Krakowie czy innych tego rodzaju wielkich miastach są dostępne od około 100-150 zł miesięcznie. Okresowe promocje pozwalają obniżyć koszt obsługi księgowej nawet do 80-90 zł, niemniej warto wziąć pod uwagę, że najtańsze biuro niekoniecznie musi być najlepsze. Może lepiej zapłacić te 10 zł więcej dobrej księgowej, niż stracić setki czy tysiące złotych z powodu czyjeś niekompetencji?

Nie ma chyba wątpliwości, że 100 czy nawet 200 złotych za całą księgowość firmy jest dobrą ceną. Świadomość, że w razie potrzeby ktoś kompetentny będzie nas reprezentował przed organami podatkowymi, znacznie redukuje stres. Przede wszystkim zaś pozwala przedsiębiorcy zająć się tym, co jest najważniejsze: prowadzeniem swojego biznesu. Papierami niech się zajmie ktoś inny!

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Wyciek można usunąć błyskawicznie

    Lokalizacja wycieków to ważne działanie na rzecz klientów. Niekontrolowany wyciek wody to …
  • Uniwersalne akcesoria do włosów

    Modne upięcie włosów w sprawie, że kobieta wygląda młodo i atrakcyjnie. Ponadto dodaje to …
  • Sprzęty medyczne

    Sprzęty medyczne, zarówno te specjalistyczne (będące na wyposażeniu szpitali i placówek me…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wyciek można usunąć błyskawicznie

Lokalizacja wycieków to ważne działanie na rzecz klientów. Niekontrolowany wyciek wody to …