Dom Dla nich Wiedza dla kulturysty

Wiedza dla kulturysty

4 min odczyt
0
0
113
magnez zma

Wariacje treningowe

W nawiązaniu do poprzedniego rozdziału warto jeszcze umocnić się w przekonaniu, że zmiany dają korzyść. Trening jednorodny, to znaczy standardowy (5 serii po 8 powtórzeń), może nam dawać poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej [złośliwcy dodaliby: „i nikomu niepotrzebnej”] roboty, ale lata 60. XX w. mamy już dawno za sobą, a dziś trzeba nieustannie śledzić dokonania badaczy w kontekście zdobywania masy mięśniowej i siły.

Zalecenie na dziś brzmi: Trening musi być urozmaicony ćwiczeniami, które mają szokujący wpływ na mięśnie. Jeżeli zatem zaplanowaliśmy sobie ćwiczenia na grzbiet w różnych wariantach, ale na bardzo stabilnym poziomie (jak wyżej), to powinniśmy stosować tak zwane międzyserie polegające na niespodziewanym wytrąceniu się z harmonogramu ćwiczeń. Międzyserie składają się z dawki ćwiczeń izometrycznych oraz eksplozywnych. Jeżeli przyjmuje się, że wykonujemy (łącznie z rozgrzewką) 8-10 serii podciągania sztangi w opadzie, to wplećmy w tok tego programu 2 serie „wyrywania z posad” (izometria) maszyny Smitha. Podczas serii podciągania się na drążku zróbmy jeden eksplozywny ruch z obciążeniem maksymalnym. Kwestia ustawienia tej przeplatanki zależy od wyobraźni każdego ćwiczącego, ale ważne jest samo urozmaicenie monotonii treningowej. W rezultacie te kilka serii nadprogramowych sprawi, że nasze osiągnięcia treningowe okażą się naprawdę skuteczne, a w momentach stagnacji wręcz odbudowujące formę.

ZMA MAGNEZ, KTÓRY WALCZY Z TŁUSZCZEM

Magnez góruje w świecie suplementów nad wszystkimi innymi minerałami. Jest niezbędny do zaistnienia setek reakcji biochemicznych w organizmie, między innymi w mięśniach, w syntezie protein, budowaniu silnych kości oraz w regulacji ciśnienia krwi.

Ostatnie doniesienia informują o znaczeniu magnezu dla redukcji tak zwanej oporności insulinowej. Hormon insulina pomaga przenosić glukozę do mięśni i do komórek mózgowych w celu produkowania energii oraz służy do magazynowania nadmiaru tej glukozy. Gdy jednak komórki stają się oporne na wpływ insuliny, wtedy cukier może się „wbudować” w krew. W praktyce oznacza to, że nadmiar cukru zostaje przeprowadzony do wątroby, gdzie jest przerabiany na tłuszcz.

Z kolei tłuszcz może osadzać się na brzuchu, może też spowodować stopniowe zamykanie światła arterii. Aby regulować te procesy, należy zadbać o urozmaicanie diety produktami zawierającymi magnez, bo zyskał on już miano „fightera nr 1″ w walce z tkanką tłuszczową.

Oto produkty „magnezoworodne”: nasiona dyni, migdały, szpinak, proszek kakaowy, nasiona sezamu, masło orzechowe, fasola, soczewica, owsianka, banany, rodzynki.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Inhalator

  Inhalator

  Niemal każda drogeria czy apteka posiada w swojej ofercie co najmniej jeden inhalator. Wyb…
 • Catering dietetyczny

  Catering dietetyczny

  Zdrowe odżywianie to temat, który ostatnimi czasy jest bardzo popularny. Coraz większa świ…
 • dieta cytrynowa

  Diety

  DIETA CYTRYNOWA Zachwalana jako dieta odchudzająco-oczyszczająca. Zdobyła pewną popularnoś…
Załaduj więcej Dla nich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Rodzaje termometrów

Chyba każdy z nas wie czym jest termometr i do czego służy. Co więcej, większość z nas pos…