Rozgrzewka

Ta pierwsza faza treningu nabiera z wiekiem coraz większego znaczenia. Stawy, ścięgna i więzadła starzeją się, sztywniejąc i tracąc swoją dawną elastyczność. Rozpoczęcie treningu na większych ciężarach przy usztywnionych ścięgnach lub zesztywniałych stawach bardzo zwiększa ryzyko urazu. Trzeba więc te elementy dokrwić i rozgrzać. Mogą być to ruchy typu gimnastycznego bez obciążenia, uzupełnione seriami rozgrzewkowymi danego ćwiczenia na małym obciążeniu. Można też wsiąść na 5 minut na rowerek, aby pobudzić układ krążenia. Natomiast rozciąganie przed treningiem jest ryzykowne (mięśnie są wy-studzone), dlatego trzeba prowadzić je bardzo ostrożne. Znacznie lepiej jest robić je w trakcie i po treningu.

Układ immunologiczny

Wiele badań naukowych wykazało, że intensywny trening sportowy chwilowo osłabia układ immunologiczny. Dlatego sportowcy tak podatni są na wszelkie infekcje podczas przygotowań do najważniejszych imprez sezonu. Trening siłowy też powoduje takie następstwa, ale są one największe wtedy, kiedy stosujemy długie sesje treningowe o dużej ilości pracy treningowej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że podczas długich wysiłków fizycznych, takich jak trening, bardzo wzrasta w organizmie liczba wolnych rodników, niestabilnych cząsteczek, które w reakcji z innymi cząsteczkami mogą powodować uszkodzenia komórek, prowadzące do takich chorób, jak: choroby serca, nowotwory czy przedwczesne starzenie się.

W normalnych warunkach liczba wolnych rodników jest niewielka i są one zwalczane w organizmie przez antyutleniacze. Gdy ich liczba radykalnie wzrośnie w związku z długim treningiem, organizm może nie nadążyć z ich zwalczaniem, a wtedy mogą się przedostać przez ścianki komórek i spowodować uszkodzenia, objawiające się najczęściej stanami zapalnymi tkanek. Te procesy są obserwowane szczególnie u biegaczy długodystansowych, triatlonistów i kulturystów. Wraz z wiekiem należy więc unikać długich, wyczerpujących treningów, gdyż mogą one doprowadzić do przetrenowania oraz kilkugodzinnego osłabienia układu immunologicznego.

Po treningu warto też dobrze „wystygnąć” i ubrać się cieplej, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przeziębienia.

Andrzej Michalak

<strong>Spis treści:</strong>

Treningi po czterdziestce, jak je zmodyfikować? cz.1

Treningi po czterdziestce, jak je zmodyfikować? cz.2

Treningi po czterdziestce, jak je zmodyfikować? cz.3

Treningi po czterdziestce, jak je zmodyfikować? cz.4

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kto chętnie decyduje się na świece ręcznie robione?

Ludzie coraz chętniej wybierają takie właśnie produkty dekoracyjne o rozmaitych właściwośc…