Grał w piłkę nożną, uprawiał zapasy, aż w końcu na stałe „zaparkował” w klubie kulturystycznym.

To proste – wyjaśnia, gdy jest pytany o sportowe preferencje – człowiek czuje się najlepiej, gdy robi to, co lubi. Polubiłem zmaganie się z ciężarami i tak już zostało.

W niedługi czas po tym deklarowanym polubieniu wystartował w „Debiutach” i wygrał kategorię’ 80 kg, co umożliwiło mu wzięcie udziału w mistrzostwach Polski. I tak w roku 2004 zdobył brązowy medal tych mistrzostw, a w rok później srebrny. Co będzie dalej?

Jak tylko poprawię mięśnie klatki piersiowej, to znowu przypomnę się sędziom i kibicom – zapewnia w rozmowie.

Kiedy to będzie? No… tego nie wiedzą nawet najstarsi górale. Jedno jest pewne: klata ma być taka, jak Tomek sobie zaplanował, a potem się zobaczy.

Jest przekonany, że muskulaturę można ukształtować według życzeń, jeżeli tylko ma się odpowiednie predyspozycje genetyczne. Bez nich byłoby trudno, a jeżeli nawet, to efektów nie dałoby się utrzymać na czas dłuższy.

– Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednio ukształtowane ścięgna. Jak już się je ma, to wiadomo, że mięśnie mają się czego „czepiać” i zostaną tam na trwałe. To czynnik genetyczny decyduje o tym, że jeden zawodnik pracuje na swój wygląd po kilka godzin dziennie, a innemu wystarczy tylko godzina, aby uzyskać taki sam efekt.

Jest pragmatykiem. Mimo że osiągnął już doskonałe wyniki siłowe, między innymi 190 kg w wyciskaniu sztangi leżąc, to wcale nie dąży do powiększania siły za wszelką cenę. Ból w stawach barkowych podczas zmagania się ze sztangą jest dla niego sygnałem, że trzeba zmniejszyć ciężar i zastąpić go zwiększoną liczbą powtórzeń w seriach. Im mniej „kolizji” między ambicją a zdrowiem, tym krótsza droga do sukcesu.

Co jest dla niego cięższe od ciężkiej sztangi? Oczywiście dieta, a konkretnie kulturystyczna dieta, czyli nieśmiertelny kurczak z ryżem. Aby to strawić i nie płakać każdego dnia nad monotonią posiłków, trzeba pokonać naturalne skłonności do urozmaicania sobie życia. Co by się jednak nie rzekło – tylko ta dietetyczna monotonia jest w stanie zagwarantować muskulaturze taki wygląd, jakiego się oczekuje.

– Można nie mieć siły do podniesienia ciężaru, jaki się zaplanowało na dziś lub na jutro – podkreśla Tomek. – Najwyżej podniesiesz go pojutrze. Ale ten, kto nie potrafi oprzeć się pokusom i nie podoła wyrzeczeniom, jakie wiążą się z tym sportem, nigdy nie będzie prawdziwym kulturystą. Kulturystyka to sport dla mocnych ludzi i mam tu na myśli wcale nie siłę fizyczną, bo siłę wyrabia się przez treningi, ale – charakter.

Śmieszą go pozerzy paradujący z szeroko rozstawionymi ramionami, pakerzy nadrabiający krzykiem niedostatki wyglądu i inni zapaleńcy, którym wydaje się, że w kilka miesięcy wykreują się na mistrzów.

– Prawdziwi mistrzowie zachowują się skromnie, nie szczycą się tytułami i nie chodzą nadęci jak balony – wyjaśnia tym, którzy jeszcze nie wiedzą, o co tak naprawdę w kulturystyce chodzi.

Z drugiej strony bezpośrednio nie krytykuje nigdy przejawów zabawnego szpanerstwa, bo jest przekonany, że każdy zweryfikuje swoją postawę, a im szybciej to zrobi, tym korzystniej wypada na tle innych ćwiczących.

Co sprawia dodatkowe trudności przy uprawianiu kulturystyki? Oczywiście, brak dostatecznej ilości pieniędzy, bo jednak bez odżywek i suplementów nie ma dziś mowy o robieniu kariery sportowej, a odżywki i suplementy kosztują, i to wcale niemało. Tomek pracuje w firmie Trec jako komputerowiec. W domu się nie przelewa, ale głód nie doskwiera. 3-letni Oskar „nałogowo” wybiera tatusiowi jego kulturystyczne „smakołyki” i za każdym razem oświadcza, że są „pyszne”! Może więc przyszłych kandydatów na kulturystów powinno się karmić od dzieciństwa jedynie kurczakiem w ryżowej potrawce? Czas pokaże, czy metoda ta za niecałe dwadzieścia lat nie okaże się godną opatentowania.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…