Co daje rusztowanie i jak się go używa?

Rusztowanie umożliwia wykonywanie rozmaitych prac budowlanych, instalacyjnych oraz wykończeniowych na wysokościach. Jego konstrukcja musi być przede wszystkim bezpieczna i stabilna oraz dawać użytkownikom jak największą funkcjonalność. Od osób pracujących na rusztowaniach wymaga się fachowej wiedzy, znajomości przepisów BHP i obowiązkowego stosowania ich w praktyce. Stawiane są tymczasowo do wykonania określonych robót, mogą mierzyć od trzech do kilkudziesięciu metrów wysokości. Wykorzystuje się je w najróżniejszych branżach, ale zdecydowaną większość stanowi sektor budowlany, który realizuje prace na wysokościach. Dzięki temu możliwe jest wykonanie robót na zewnątrz (stawianie ścian, wykańczanie elewacji i dachu) oraz wewnątrz budynku (montaż elektryki, instalacji wentylacyjnej czy realizacja prac wykończeniowych).

Rodzaje rusztowań

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rusztowań, które dzielą się w zależności od poszczególnych kryteriów. Jeśli chodzi o sposób użytkowania, dostępne są rusztowania jezdne, wolnostojące oraz mocowane do budynku. Ze względu na rodzaj konstrukcji, wyróżnia się: rusztowania modułowe, ramowe, stojakowe, kozłowe, specjalne, a także wspornikowe. Natomiast jeśli za kryterium weźmiemy materiał, z którego są wykonane, to dzielimy je na: rusztowania aluminiowe, stalowe, drewniane oraz z włókna szklanego.

W dzisiejszych czasach dostępność rusztowań nie jest niczym skomplikowanym. Niemal w każdym mieście istnieją wypożyczalnie czy też punkty sprzedaży. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarce przykładowe hasło „Rusztowanie Kraków”.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mężczyzna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych firm: Jak wybrać odpowiednią ofertę i dostawcę?

Dla małych firm budowlanych, które mogą nie dysponować dużymi zasobami kapitałowymi, wypoż…