Co daje rusztowanie i jak się go używa?

Rusztowanie umożliwia wykonywanie rozmaitych prac budowlanych, instalacyjnych oraz wykończeniowych na wysokościach. Jego konstrukcja musi być przede wszystkim bezpieczna i stabilna oraz dawać użytkownikom jak największą funkcjonalność. Od osób pracujących na rusztowaniach wymaga się fachowej wiedzy, znajomości przepisów BHP i obowiązkowego stosowania ich w praktyce. Stawiane są tymczasowo do wykonania określonych robót, mogą mierzyć od trzech do kilkudziesięciu metrów wysokości. Wykorzystuje się je w najróżniejszych branżach, ale zdecydowaną większość stanowi sektor budowlany, który realizuje prace na wysokościach. Dzięki temu możliwe jest wykonanie robót na zewnątrz (stawianie ścian, wykańczanie elewacji i dachu) oraz wewnątrz budynku (montaż elektryki, instalacji wentylacyjnej czy realizacja prac wykończeniowych).

Rodzaje rusztowań

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rusztowań, które dzielą się w zależności od poszczególnych kryteriów. Jeśli chodzi o sposób użytkowania, dostępne są rusztowania jezdne, wolnostojące oraz mocowane do budynku. Ze względu na rodzaj konstrukcji, wyróżnia się: rusztowania modułowe, ramowe, stojakowe, kozłowe, specjalne, a także wspornikowe. Natomiast jeśli za kryterium weźmiemy materiał, z którego są wykonane, to dzielimy je na: rusztowania aluminiowe, stalowe, drewniane oraz z włókna szklanego.

W dzisiejszych czasach dostępność rusztowań nie jest niczym skomplikowanym. Niemal w każdym mieście istnieją wypożyczalnie czy też punkty sprzedaży. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarce przykładowe hasło „Rusztowanie Kraków„.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mężczyzna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kto chętnie decyduje się na świece ręcznie robione?

Ludzie coraz chętniej wybierają takie właśnie produkty dekoracyjne o rozmaitych właściwośc…