W wielu dziedzinach przemysłu konieczne jest precyzyjne dozowanie konkretnej objętości cieczy lub chemikaliów w ustalonych odstępach czasu. Urządzeniami przeznaczonymi do tego celu są przede wszystkim pompy dozujące. Działają one na takiej zasadzie, że zasysają płyn w momencie, gdy element wypierający wykonuje ruch zwrotny. Co istotne, są bardzo wydajne i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są ich główne rodzaje i w jakich branżach odgrywają szczególną rolę.

Kluczowe rodzaje pomp

Pompy dozujące można przyporządkować do trzech kategorii – wysokociśnieniowe, membranowe oraz tłokowe. Te pierwsze są zaprojektowane tak, że zapewniają maksymalną precyzję dozowania i dają możliwość łatwej regulacji wydajności (od 0 do 100%) oraz długości suwu tłoka (od 0 do 25 mm). Sprawdzają się zatem przede wszystkim w miejscach, gdzie ogromne znaczenie ma ścisła kontrola przepływu cieczy (np. w oczyszczalniach ścieków). Z kolei pompy membranowe opierają swoje działanie na wykorzystaniu ruchu membran napędzanych sprężonym powietrzem, ewentualnie za pomocą elektromagnesu. Większość dostępnych na rynku modeli charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, a także posiada kolorowy wyświetlacz i specjalny moduł dla różnorodnych wyjść oraz wejść cyfrowych. Na koniec pozostały jeszcze pompy tłokowe. Funkcjonują one w taki sposób, że najpierw tłok wykonuje ruch w głowicy, czemu towarzyszy zamknięcie się zaworu ssącego. Po chwili następuje otwarcie zaworu ciśnieniowego, przez który zaczyna przepływać dane medium.

Zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu

Pompy dozujące są powszechnie używane w bardzo wielu branżach. W chemicznej służą głównie do tłoczenia skoncentrowanych kwasów i zasad, natomiast w farmaceutycznej i kosmetycznej do tłoczenia wszelkich chemikaliów, z których później powstają leki w formie płynnej, żele pod prysznic, balsamy czy szampony do włosów. Z kolei w przemyśle spożywczym są stosowane do przesyłu substancji smakowych, a w papierniczym do przesyłu wody utlenionej niezbędnej w procesie produkcji papieru. Oprócz tego omawiane urządzenia są normą w:

  • oczyszczalniach ścieków
  • punktach uzdatniania wody
  • przedsiębiorstwach rolniczych i budowlanych
  • firmach ogrodniczych
  • zakładach mleczarskich
  • browarach

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…