W wielu dziedzinach przemysłu konieczne jest precyzyjne dozowanie konkretnej objętości cieczy lub chemikaliów w ustalonych odstępach czasu. Urządzeniami przeznaczonymi do tego celu są przede wszystkim pompy dozujące. Działają one na takiej zasadzie, że zasysają płyn w momencie, gdy element wypierający wykonuje ruch zwrotny. Co istotne, są bardzo wydajne i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są ich główne rodzaje i w jakich branżach odgrywają szczególną rolę.

Kluczowe rodzaje pomp

Pompy dozujące można przyporządkować do trzech kategorii – wysokociśnieniowe, membranowe oraz tłokowe. Te pierwsze są zaprojektowane tak, że zapewniają maksymalną precyzję dozowania i dają możliwość łatwej regulacji wydajności (od 0 do 100%) oraz długości suwu tłoka (od 0 do 25 mm). Sprawdzają się zatem przede wszystkim w miejscach, gdzie ogromne znaczenie ma ścisła kontrola przepływu cieczy (np. w oczyszczalniach ścieków). Z kolei pompy membranowe opierają swoje działanie na wykorzystaniu ruchu membran napędzanych sprężonym powietrzem, ewentualnie za pomocą elektromagnesu. Większość dostępnych na rynku modeli charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, a także posiada kolorowy wyświetlacz i specjalny moduł dla różnorodnych wyjść oraz wejść cyfrowych. Na koniec pozostały jeszcze pompy tłokowe. Funkcjonują one w taki sposób, że najpierw tłok wykonuje ruch w głowicy, czemu towarzyszy zamknięcie się zaworu ssącego. Po chwili następuje otwarcie zaworu ciśnieniowego, przez który zaczyna przepływać dane medium.

Zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu

Pompy dozujące są powszechnie używane w bardzo wielu branżach. W chemicznej służą głównie do tłoczenia skoncentrowanych kwasów i zasad, natomiast w farmaceutycznej i kosmetycznej do tłoczenia wszelkich chemikaliów, z których później powstają leki w formie płynnej, żele pod prysznic, balsamy czy szampony do włosów. Z kolei w przemyśle spożywczym są stosowane do przesyłu substancji smakowych, a w papierniczym do przesyłu wody utlenionej niezbędnej w procesie produkcji papieru. Oprócz tego omawiane urządzenia są normą w:

  • oczyszczalniach ścieków
  • punktach uzdatniania wody
  • przedsiębiorstwach rolniczych i budowlanych
  • firmach ogrodniczych
  • zakładach mleczarskich
  • browarach

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co obejmuje wyposażenie gabinetów okulistycznych?

Okulistyka to niezwykle zaawansowana pod względem technologicznym dziedzina medycyny. Stos…