Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Często jednak stosowane jest także w domach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kompresora powietrza. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego urządzenia. Do najpowszechniejszych zaliczyć można kompresory śrubowe, tłokowe oraz odśrodkowe. Przed zakupem urządzenia warto poznać zasadę działania każdego z nich. Dzięki temu możliwy będzie dobór kompresora pod konkretne potrzeby.

Kompresory śrubowe

Zasada działania kompresorów śrubowych polega na pracy dwóch wirników, które poprzez wzajemnie zazębienie się wytwarzają sprężone powietrze. Wirnik czynny wchodzi w profil wirnika biernego. Podczas pracy wirniki obracają się w przeciwległych kierunkach. Na rynku dostępne są kompresory śrubowe olejowe i bezolejowe. W przypadku tych olejowych wirnik bierny napędzany jest przez wirnik czynny. Natomiast w przypadku kompresora bezolejowego oba wirniki napędzane są przez przekładnię synchronizującą. Sprężarki śrubowe głównie wykorzystywane są w przemyśle, gdzie stosuje się sprężone powietrze o ciśnieniu od 7 do 13 barów.

Kompresory tłokowe

Kompresory tłokowe są urządzeniami najprostszymi i najpowszechniej stosowanymi. Głównym elementem kompresora tłokowego jest tłok. W trakcie pracy urządzenia zmniejsza on objętość powietrza, a przez to doprowadza do wzrostu jego ciśnienia. Jak w przypadku kompresorów śrubowych, także i w tym przypadku dostępne są urządzenia olejowe i bezolejowe. Zdecydowanie częściej jednak stosuje się olejowe kompresory tłokowe. Poprzez zastosowanie oleju w sposób zdecydowany ogranicza się ścieranie się ścianek tłoka i cylindra. Jest jednak wada tego rozwiązania. Olej może bowiem mieszać się z powietrzem. Największą zaletą kompresorów tłokowych jest ich prosta budowa, nieskomplikowana obsługa oraz niska cena.

Kompresory odśrodkowe

Kompresory odśrodkowe pozwalają na uzyskanie takiego samego efektu jak urządzenia śrubowe i tłokowe, ale w zupełnie inny sposób. W tym przypadku podniesienie ciśnienia nie uzyskuje się poprzez zmniejszanie objętości powietrza, a poprzez jej zwiększenie. Dlatego często określane są także jako kompresory dynamiczne. Kompresory odśrodkowe dostępne są wyłącznie w wersji bezolejowej. Stosowane są najczęściej tak, gdzie konieczne jest zastosowanie sprężonego powietrza, które nie jest w żaden sposób zanieczyszczone.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mężczyzna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jaki kolor pasuje do czerwonego ubrania

Wybór czerwonego ubrania zwykle jest obarczony sporym ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ jesteśm…