Odżywki białkowe to z całą pewnością jeden z najważniejszych elementów suplementacji kulturystycznej. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, odżywki białkowe odgrywają ogromną rolę nie tylko w procesie budowania masy mięśniowej, lecz również w fazie redukcji.

Oczywiście, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć stosując proteiny, wybór konkretnej formy chemicznej odżywki białkowej powinien być uwarunkowany nieco innymi kryteriami. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Odżywki białkowe w fazie budowy masy

Odżywka białkowa
Odżywka białkowa

W fazie budowy masy mięśniowej bardzo często stosuje się odżywki białkowe w ich najprostszej a zarazem najtańszej postaci, a mianowicie w formie koncentratów białka serwatkowego. Koncentraty odznaczają się przeciętnie wysoką zawartością procentową protein(do 65, 70%), przeciętną przyswajalnością a także długim czasem wchłaniania(co najmniej dwie godziny).

Alternatywą dla koncentratów są izolaty białka. Tutaj procentowa zawartość protein może sięgać nawet poziomu 80 procent. Wyraźnie lepsze są również parametry jeżeli chodzi o przyswajalność a także szybkość wchłaniania. Oczywiście, izolaty białkowe są wyraźnie droższe, od koncentratów. Jeżeli jednak zależy nam na budowie masy mięśniowej bez zbyt dużej ilości tłuszczu a także skutecznej suplementacji około treningowej przy pomocy protein(ze względu na długi czas przyswajania koncentraty nie mogą efektywnie spełniać tej funkcji), to dorzucenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie i wybór dobrego izolatu powinien okazać się jak najbardziej trafionym pomysłem.

Białko w fazie redukcji

Odżywki białkowe należy również stosować w fazie redukcji. W tym jednak wypadku, zwykłe koncentraty nie stanowią wskazanej opcji, przede wszystkim ze względu na dość wysoką zawartość tłuszczy, węglowodanów oraz cukrów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o suplementację białkiem w fazie redukcji są hydrolizaty białka serwatkowego pozyskiwane wyłącznie z izolatu. Ten rodzaj odżywek białkowych charakteryzuje się ekstremalnie wysoką zawartością protein(nawet 96% w przypadku najlepszych preparatów) a także ekspresowym czasem wchłaniania(kilka do kilkunastu minut od momentu spożycia odżywki).

Oczywiście, dobry hydrolizat białka serwatkowego to spory wydatek, znacznie większy niż w przypadku mniej zaawansowanych form białka. Tym niemniej, jeżeli naprawdę zależy nam na efektach w fazie redukcji, warto podjąć taką inwestycję.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Idealne rozwiązanie dla zabieganych ludzi – myjnia bezdotykowa Lublin Plik

Zależy Ci na szybkim umyciu samochodu? Szukasz myjni bezdotykowej w Lublinie? U Nas znajdz…