Odżywki białkowe to z całą pewnością jeden z najważniejszych elementów suplementacji kulturystycznej. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, odżywki białkowe odgrywają ogromną rolę nie tylko w procesie budowania masy mięśniowej, lecz również w fazie redukcji.

Oczywiście, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć stosując proteiny, wybór konkretnej formy chemicznej odżywki białkowej powinien być uwarunkowany nieco innymi kryteriami. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Odżywki białkowe w fazie budowy masy

Odżywka białkowa
Odżywka białkowa

W fazie budowy masy mięśniowej bardzo często stosuje się odżywki białkowe w ich najprostszej a zarazem najtańszej postaci, a mianowicie w formie koncentratów białka serwatkowego. Koncentraty odznaczają się przeciętnie wysoką zawartością procentową protein(do 65, 70%), przeciętną przyswajalnością a także długim czasem wchłaniania(co najmniej dwie godziny).

Alternatywą dla koncentratów są izolaty białka. Tutaj procentowa zawartość protein może sięgać nawet poziomu 80 procent. Wyraźnie lepsze są również parametry jeżeli chodzi o przyswajalność a także szybkość wchłaniania. Oczywiście, izolaty białkowe są wyraźnie droższe, od koncentratów. Jeżeli jednak zależy nam na budowie masy mięśniowej bez zbyt dużej ilości tłuszczu a także skutecznej suplementacji około treningowej przy pomocy protein(ze względu na długi czas przyswajania koncentraty nie mogą efektywnie spełniać tej funkcji), to dorzucenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie i wybór dobrego izolatu powinien okazać się jak najbardziej trafionym pomysłem.

Białko w fazie redukcji

Odżywki białkowe należy również stosować w fazie redukcji. W tym jednak wypadku, zwykłe koncentraty nie stanowią wskazanej opcji, przede wszystkim ze względu na dość wysoką zawartość tłuszczy, węglowodanów oraz cukrów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o suplementację białkiem w fazie redukcji są hydrolizaty białka serwatkowego pozyskiwane wyłącznie z izolatu. Ten rodzaj odżywek białkowych charakteryzuje się ekstremalnie wysoką zawartością protein(nawet 96% w przypadku najlepszych preparatów) a także ekspresowym czasem wchłaniania(kilka do kilkunastu minutu od momentu spożycia odżywki).

Bardzo dobre białka można kupić w sklepie: https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/odzywki-bialkowe-49

Oczywiście, dobry hydrolizat białka serwatkowego to spory wydatek, znacznie większy niż w przypadku mniej zaawansowanych form białka. Tym niemniej, jeżeli naprawdę zależy nam na efektach w fazie redukcji, warto podjąć taką inwestycję.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP4

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…