Dom W wolnym czasie Nocne fotografowanie cz. 2

Nocne fotografowanie cz. 2

8 min odczyt
0
0
534
Fotografowanie Nocą

Niemniej wysokie czułości powodują, że na zdjęciach wyraźnie widoczne staje się cyfrowe ziarno. Przy niskich wartościach ISO, zdjęcie jest zdecydowanie mniej zaszumione. Obecność cyfrowego ziarna nie jest żadną tragedią, lecz wielu fotografów stara się go za wszelką cenę uniknąć. Są dwa sposoby zmniejszenie zaszumienia zdjęcia: wykorzystanie obiektywu o większym maksymalnym otworze względnym i wydłużenie czasu ekspozycji. Jeśli jednak chcesz uzyskać praktycznie pozbawiony ziarna krajobraz z widoczną ponad nim Drogą Mleczną, będziesz musiał wydać duże pieniądze na sprzęt.

Długie czasy naświetlania powodują zazwyczaj pojawienie się spowodowanych nagrzewaniem się matrycy tzw. gorących pikseli oraz szumów, których trudno jest się pozbyć w postprodukcji. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z dostępnego w aparacie systemu redukcji szumu. Może to jednak nieco utrudnić Ci fotografowanie, ponieważ redukcja ilości cyfrowego ziarna wykonywana jest po zrobieniu każdego zdjęcia. Zamiast tego lepiej zarejestrować tzw. ciemną klatkę przy założonym na obiektyw dekielku i tych samych parametrach ekspozycji. Niektóre programy do edycji pozwalają później wykorzystać taki plik do usunięcia gorących pikseli.

Stosując dłuższe czasy ekspozycji, warto pamiętać, że – ze względu na ruch obrotowy Ziemi -gwiazdy na niebie mogą zostać rozmazane nawet przy użyciu względnie krótkoogniskowego obiektywu, zamieniając się w smugi. Jeśli Twoim celem jest uchwycenie ostrego obrazu Drogi Mlecznej, z pewnością wolałbyś tego uniknąć. Warto wówczas skorzystać z „reguły 500″, która pozwala wyznaczyć maksymalny czas ekspozycji: Liczba 500 podzielona przez długość ogniskowej pozwala obliczyć maksymalny czas naświetlania. Na przykład przy korzystaniu z aparatu z matrycą pełnoklatkową i obiektywu o ogniskowej 50 mm, otrzymamy wartość 500/50=10 s. Jeśli Twój aparat ma przetwornik obrazu formatu APS-C, należy jednak jeszcze pomnożyć ten wynik przez charakteryzujący ją współczynnik pozornego wydłużenia ogniskowej, np. 1,6. Zatem w przypadku takiego korpusu i tego samego obiektywu równanie ma postać: 500/(50×1,6)=6,25 s.

Innym rozwiązaniem może być posłużenie się głowicą astrofotograficzną, która pozwala obracać aparat z tą samą prędkości z jaką przesuwa się niebo. Dzięki niej można fotografować gwiazdy przy dłuższych czasach ekspozycji i niższych czułościach matrycy. Jej użycie powoduje jednak

z kolei rozmazanie krajobrazu. Żeby obejść ten problem, wystarczy połączyć ze sobą dwie ekspozycje: jedną wykonaną z użyciem głowicy, a drugą bez. Powstanie wówczas ostry, szczegółowy obraz Drogi Mlecznej z prawidłowo naświetlonym krajobrazem poniżej.

Aby gwiazdy na zdjęciach były ostre, obiektyw powinien zostać zogniskowany na nieskończoność. Wybieraj zatem obiektywy z symbolem nieskończoności na tubusie lub przynajmniej nadrukowaną na nim skalą odległości. Po wykonaniu zdjęcia nieba, zawsze je sprawdzaj – korzystając z możliwości powiększenia obrazu na tylnym wyświetlaczu aparatu. Jeżeli nie jesteś zadowolony z rezultatu, dokonaj drobnych zmian, po czym wykonaj kolejne zdjęcie i tak aż do skutku. Jeśli chcesz umieścić w kadrze więcej nieba, ale nie wziąłeś ze sobą obiektywu o szerszym kącie widzenia, pomyśl o zarejestrowaniu serii ujęć. Będziesz mógł je później połączyć, na przykład w Photoshopie.

Po powrocie do domu, będziesz musiał jednak najpierw przetworzyć pliki RAW. Praca

w edytorze graficznym, takim jak Adobe Lightroom, umożliwia dokonywanie miejscowych korekt, co oznacza, że możesz działać poprawiając oddzielnie różne części obrazu. Jest to wyjątkowo przydatne, gdy zależy Ci na zwiększeniu przejrzystości Drogi Mlecznej czy jasności pejzażu, znajdującego się poniżej oświetlonego księżycem nieba. Wprowadzając drobne lokalne korekty, można podkreślić wiele drobnych elementów.

Robienie zdjęć w nocy to spore wyzwanie, ale bywa bardzo wciągające, gdy tylko powiedzie Ci się i uzyskasz pierwsze udane ujęcia, a im więcej będziesz fotografował, tym lepsze będą Twoje zdjęcia. Z czasem wykształcisz w sobie instynkt przewidywania najlepszych warunków. A co najważniejsze, przebywając stosunkowo często w terenie, zwiększysz szanse na uchwycenie jakiegoś rzadko występującego zjawiska, na przykład deszczu meteorytów. W końcu – Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona najbardziej niesamowitymi zdjęciami krajobrazów pod gwiaździstym niebem.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…