Wybierając się z aparatem na nocne fotografowanie, trzeba się ciepło ubrać. Wyczekiwanie w chłodzie przez godzinę lub dwie może mieć zły wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie. Latarki używaj z rozwagą: jeśli widzisz kogoś w pobliżu, nie świeć mu prosto w oczy. To może być kolejny astrofotograf, a Twoje światło zepsuje mu zdjęcie. Koniecznie należy zabrać ze sobą telefon komórkowy na wypadek, gdybyś wpadł w jakieś kłopoty i potrzebował pomocy. Nieodzowne okażą się też z pewnością dobre buty trekingowe.

Ale najważniejszą częścią ekwipunku do robienia nocnych zdjęć jest sam aparat. Technologia konstrukcji matryc rozwija się w zawrotnym tempie. Jeżeli chodzi o fotografowanie w słabym oświetleniu, najlepszymi korpusami są obecnie Nikon D4S i Sony A7S. Aparaty te są przeznaczone dla profesjonalnych fotografów, lecz tańszy sprzęt dogania je pod względem jakości rejestrowanego obrazu coraz prędzej. Rozwiązania obecne w najlepszych aparatach szybko pojawiają się w tańszych modelach. Warto zatem przetestować własny sprzęt i sprawdzić, jak bardzo możesz zwiększyć wartość ISO. Mając dobry obiektyw, można szybko zacząć fotografować fragmenty Drogi Mlecznej, nawet dysponując względnie prostą lustrzanką.

Zdajesz sobie oczywiście sprawę, że do fotografowania w nocy potrzebny Ci będzie statyw. Na rynku jest wiele trójnogów przeznaczonych dla fotografa, który szuka czegoś lekkiego. Upewnij się jednak, że wybrany przez Ciebie * model jest na tyle solidny, by nie drgał na wietrze. Podczas wichury, nocne fotografowanie staje się trudne i mało zabawne. Istnieją proste sposoby na zwiększenie stabilności statywu.

Można na przykład podwiesić pod jego głowicą ciężką torbę albo postawić nogi na twardym, a nie miękkim gruncie.

Po wybraniu miejsca i rozstawieniu sprzętu, musisz wiedzieć, jakie wybrać ustawienia w aparacie, aby zdjęcie było udane. Przede wszystkim pamiętaj, żeby zapisywać fotografie w plikach RAW. Aparaty z matrycami, charakteryzującymi się dużą dynamiką tonalną rejestrowanego obrazu, pozwalają odzyskać z plików RAW mnóstwo szczegółów nawet z obszarów prześwietlonych świateł, niedoświetlonych cieni gwiazd z pozornie mało przejrzystej Drogi Mlecznej, w czym pomoże Ci oprogramowanie do edycji zdjęć.

Pamiętaj też, aby aparat zawsze działał w trybie ręcznym – po prostu nie jest w stanie poprawnie ustawić ekspozycji dla nocnej sceny. Zacznij ostrożnie od wybrania własnych ustawień, zwłaszcza jeżeli w kadrze widoczne są jasne punkty światła. Robiąc zdjęcia miejskiego pejzażu, staraj się ustawiać jak najniższą czułość matrycy. Jeśli chcesz, żeby zdjęcie było jaśniejsze, wydłuż czas otwarcia migawki lub zwiększ otwór przysłony. Pomyśl o zakupie zdalnego wyzwalacza migawki. Dzięki niemu będziesz mógł otwierać ją na 30 sekund lub dłużej, nie dotykając aparatu. Eksperymentuj z czasami ekspozycji i sprawdzaj, jaki mają one wpływ na widoczne w kadrze poruszające się elementy.

Większość wiejskich krajobrazów będzie pozbawiona światła, szczególnie we wczesnych godzinach porannych. Ale nie unikaj tych godzin. Wykorzystaj ciemność, fotografując rozproszone po niebie gwiazdy. Nie bój się stosować ekstremalnych ustawień aparatu. Wartości ISO 3200 lub 6400 są powszechnie używane w astrofotografii krajobrazowej, poza tym nowe aparaty świetnie sobie z nimi radzą.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Sprzęty medyczne

  Sprzęty medyczne, zarówno te specjalistyczne (będące na wyposażeniu szpitali i placówek me…
 • lateksowe pończochy

  Generacja odzieżowa

  Kasia Borkowska Lateks jest jak druga skóra, to w nim czuję się najseksowniej. Nic innego …
 • Na czym polega osuszanie mieszkań?

  Widoczna pleść, grzyby to efekt zawilgocenia mieszkania. Taka sytuacja nie tylko wpływa na…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprzęty medyczne

Sprzęty medyczne, zarówno te specjalistyczne (będące na wyposażeniu szpitali i placówek me…