Chociaż nie uświadczymy zbyt wysokiej dawki miedzi w naszym organizmie, pierwiastek ten pełni kluczową rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Miedź współdziała zazwyczaj z żelazem, biorąc udział w produkcji czerwonych krwinek, a także w transporcie tlenu do wszystkich komórek naszego ciała. Co więcej, miedź oddziałuje na prawidłowy przesył impulsów nerwowych, a także warunkuje odpowiedni poziom neuroprzekaźników. Można śmiało stwierdzić, iż to właśnie miedź odpowiada za naszą sprawność umysłową – począwszy od szeroko pojętego myślenia, poprzez pamięć, a skończywszy na kreatywności. Opisywany pierwiastek ma także duży wpływ na układ krwionośny, w szczególności naczynia krwionośne, układ nerwowy, układ odpornościowy, a także układ kostny. Podobnie jak witaminy, pierwiastki również są niezbędne dla prawidłowego wzrostu, pracy, regeneracji niemal wszystkich narządów organizmu.

Witaminy
Witaminy

Miedź zwalcza wolne rodniki i bakterie, do tego, odpowiada za estetyczny wygląd naszej skóry. Pierwiastek ten jest wskazany szczególnie starszym paniom, u których synteza kolagenu i elastyny nie odbywa się tak sprawnie, jak w wieku dwudziestu lat. Dzięki miedzi możemy znacznie dłużej cieszyć się młodym i co najważniejsze zdrowym wyglądem.

 

Gdzie znajdziemy miedź?

Miedź, podobnie jak witaminy, znajdziemy w tradycyjnych produktach spożywczych. Poza owocami morza (ostrygami i skorupiakami), wysokie stężenie opisywanego pierwiastka potwierdzono w warzywach liściastych, wątróbce, drożdżach, suszonych śliwkach, ziemniakach, orzechach, a także fasoli.

Niedobór miedzi

Niedobór miedzi występuje u osób borykających się z przewlekłymi biegunkami, jednostek, których organizm charakteryzuje się upośledzonym wchłanianiem, kobiet odchudzających się, a także wegetarian i osób przyjmujących suplementy o wysokim stężeniu cynku, fluoru, kadmu i kwasu fitynowego. Braki w suplementacji miedzi mogą objawiać się wyraźnymi problemami z koncentracją i pamięcią, a także nerwowością. Dodatkowo, niedobór miedzi może przekładać się na wzmożone infekcje.

Nadmiar miedzi

Nadmiar miedzi – chociaż rzadki – może się zdarzyć. Do sytuacji tej dochodzi w momencie przekroczenia dawki suplementu zalecanej przez producenta lub lekarza. Jeśli chodzi o wysokie stężenie miedzi spożywanej wraz z pokarmem jest to praktycznie niemożliwe. Należy pamiętać, iż za duża dawka miedzi wywołuje dolegliwości układu pokarmowego, a także problemy z układem oddechowym.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych firm: Jak wybrać odpowiednią ofertę i dostawcę?

Dla małych firm budowlanych, które mogą nie dysponować dużymi zasobami kapitałowymi, wypoż…