Chociaż nie uświadczymy zbyt wysokiej dawki miedzi w naszym organizmie, pierwiastek ten pełni kluczową rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Miedź współdziała zazwyczaj z żelazem, biorąc udział w produkcji czerwonych krwinek, a także w transporcie tlenu do wszystkich komórek naszego ciała. Co więcej, miedź oddziałuje na prawidłowy przesył impulsów nerwowych, a także warunkuje odpowiedni poziom neuroprzekaźników. Można śmiało stwierdzić, iż to właśnie miedź odpowiada za naszą sprawność umysłową – począwszy od szeroko pojętego myślenia, poprzez pamięć, a skończywszy na kreatywności. Opisywany pierwiastek ma także duży wpływ na układ krwionośny, w szczególności naczynia krwionośne, układ nerwowy, układ odpornościowy, a także układ kostny. Podobnie jak witaminy, pierwiastki również są niezbędne dla prawidłowego wzrostu, pracy, regeneracji niemal wszystkich narządów organizmu.

Witaminy
Witaminy

Miedź zwalcza wolne rodniki i bakterie, do tego, odpowiada za estetyczny wygląd naszej skóry. Pierwiastek ten jest wskazany szczególnie starszym paniom, u których synteza kolagenu i elastyny nie odbywa się tak sprawnie, jak w wieku dwudziestu lat. Dzięki miedzi możemy znacznie dłużej cieszyć się młodym i co najważniejsze zdrowym wyglądem.

 

Gdzie znajdziemy miedź?

Miedź, podobnie jak witaminy, znajdziemy w tradycyjnych produktach spożywczych. Poza owocami morza (ostrygami i skorupiakami), wysokie stężenie opisywanego pierwiastka potwierdzono w warzywach liściastych, wątróbce, drożdżach, suszonych śliwkach, ziemniakach, orzechach, a także fasoli.

Niedobór miedzi

Niedobór miedzi występuje u osób borykających się z przewlekłymi biegunkami, jednostek, których organizm charakteryzuje się upośledzonym wchłanianiem, kobiet odchudzających się, a także wegetarian i osób przyjmujących suplementy o wysokim stężeniu cynku, fluoru, kadmu i kwasu fitynowego. Braki w suplementacji miedzi mogą objawiać się wyraźnymi problemami z koncentracją i pamięcią, a także nerwowością. Dodatkowo, niedobór miedzi może przekładać się na wzmożone infekcje.

Nadmiar miedzi

Nadmiar miedzi – chociaż rzadki – może się zdarzyć. Do sytuacji tej dochodzi w momencie przekroczenia dawki suplementu zalecanej przez producenta lub lekarza. Jeśli chodzi o wysokie stężenie miedzi spożywanej wraz z pokarmem jest to praktycznie niemożliwe. Należy pamiętać, iż za duża dawka miedzi wywołuje dolegliwości układu pokarmowego, a także problemy z układem oddechowym.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jaki kolor pasuje do czerwonego ubrania

Wybór czerwonego ubrania zwykle jest obarczony sporym ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ jesteśm…