Dom Ciekawostki Nadpotliwość cz.3

Nadpotliwość cz.3

7 min odczyt
1
0
782
Nadpotliwość

Zabiegi chirurgiczne zwalczające pot

Polegają na usunięciu tkanki wraz ze znajdującymi się w niej gruczołami potowymi, ale wiąże się to z powstaniem blizn mogących skutkować ograniczeniem zakresu ruchu ramion, a także może prowadzić do zniesienia czucia i parestezji (mrowienia, drętwienia).

Innym zabiegiem inwazyjnym jest sympatektomia, podczas której przecina się nerwy lub zakłada na nie klipsy z tytanu, co powoduje całkowite zniesienie czynności wydzielniczej gruczołów potowych na danym obszarze skóry, na przykład na rękach lub stopach. Jednak zabieg ten może powodować kompensacyjne pocenie w innych okolicach ciała.

Stosuje się też liposukcję w okolicy pach, czyli tzw. łyżeczkowanie tkanki podskórnej. Podczas zabiegu, za pomocą cienkich rurek (kaniul) odsysa się tkankę tłuszczową. Skóra pozbawiona podłoża tłuszczowego zostaje przyszyta specjalnym szwem. Jeśli w czasie liposukcji pozostały nieusunięte gruczoły potowe, to powstanie blizny pozbawi je możliwości wydzielania potu.

Wprawdzie metody te dają trwały efekt, ale są obarczone skutkami ubocznymi, dlatego powinno się je wykonywać w ostateczności.

JONOFOREZA Polega na stopniowym uszkadzaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych pod wpływem działania prądu o stałym natężeniu. Do tkanek skóry wprowadza się ładunek elektryczny, który w skórze powoduje zmiany chemiczne. Lek jest wprowadzany proporcjonalnie do napięcia prądu i czasu jego przepływu. Zabieg ten jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Z reguły stosuje się go przy nadpotliwości stóp i dłoni.

Zabieg jonoforezy można również wykonywać w domu specjalnym aparatem, który składa się z kuwet wypełnionych wodą, gdzie zanurza się ręce, stopy bądź dłonie. Podczas zabiegu odczuwa się mrowienie, a jego działanie polega na ograniczeniu wydzielania gruczołów potowych bez konieczności ich uszkadzania. Czas trwania zabiegu wynosi ok. 10-15 minut i należy go przeprowadzić co najmniej 10 razy, by uzyskać efekt. Główne przeciwwskazania to m.in.: problemy sercowe, angina, padaczka, poparzenia słoneczne, skaleczenia z otwartą raną.

Ceny aparatów: na twarz 360 zł; na ręce, nogi, pachy 2030-2390 zł.

BOTOKS To niechirurgiczny zabieg o wysokiej skuteczności, obciążony niewielkim ryzykiem powikłań. Toksyna botulinowa to lek (oczyszczony jad kiełbasiany), który przy użyciu bardzo cienkiej igły jest wstrzykiwany w skórę w niewielkich ilościach (0,1-0,2 ml) w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 centymetr. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i które powinny być nakłuwane. W wyniku zastosowania toksyny botulinowej zostają porażone w sposób odwracalny zakończenia nerwowe dochodzące do gruczołów potowych. Blokuje się w ten sposób wydzielanie potu w określonych miejscach ciała.

Sesja trwa około 30 minut. Rezultaty (ustąpienie nadpotliwości) są widoczne już po kilku dniach po zabiegu i utrzymują się zazwyczaj przez okres od 6 do 12 miesięcy, później jednak powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane. Kolejny zabieg może być przeprowadzony po wygaśnięciu efektu poprzedniego. W wypadku nadpotliwości botulina jest bolesna, dlatego przed jej wykonaniem stosuje się miejscowe znieczulenie. Stosunkowo najmniejsze nasilenie bólu występuje w okolicach pach, natomiast najbardziej bolesne są zabiegi stóp i rąk. Po wstrzyknięciu preparatu przez kilka godzin również odczuwa się miejscową bolesność, pojawia się także zaczerwienienie.

Natomiast przy leczeniu dłoni i stóp może nastąpić niewielkie osłabienie siły mięśniowej, czyli niemożność wykonania silnego ucisku. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są m.in.: zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, miejscowe infekcje skóry, stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryny), zaburzenia krzepnięcia krwi. Cena: dłonie lub stopy ok. 1500-2500 zł.

Tak naturalne zjawisko jak pocenie się, dla niektórych osób jest poważnym problemem natury kosmetycznej. Wilgotne ubranie w okolicach pach lub nieprzyjemny zapach działają deprymująco zarówno na osobę cierpiącą na tę dolegliwość, jak i na otoczenie. Warto więc mieć świadomość tego problemu oraz indywidualnie dobierać środki zapobiegawcze.

Więcej informacji o nadpotliwości:

Część pierwsza

Część druga

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Jeden komentarz

  1. Nadpotliwość cz.2 – Oś czasu

    27 listopada 2017 w 09:25

    […] Część trzecia […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zwrot ubezpieczenia Holandia

Każda osoba pracująca lub mieszkająca w Holandii ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdr…