Dom Kobieta Lampy gustownym dodatkiem we wnętrzach

Lampy gustownym dodatkiem we wnętrzach

4 min odczyt
0
0
633

Tak, jak nie wyobrażamy sobie mieszkania bez mebli, tak też trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez oświetlenia. Oczywista funkcja oświetleniowa to nie wszystko — lampy nadają klimat, a poprzez wybranie odpowiedniego wzornictwa, dopełniają stylizacji i nadają wnętrzom pożądanego charakteru.

Klasyczne, romantyczne, czy nowoczesne?

Dobór lamp może w zaskakujący sposób odmienić charakter wnętrz i je określać. Wchodząc do pomieszczenia, już na pierwszy rzut oka wiemy, z jakim stylem wystroju wnętrz mamy do czynienia. Współgrający z aranżacją design lamp jest niezmiernie ważny z punktu widzenia estetyki, a gra światła i cienia powinna wzmagać efekt konkretnego wzornictwa i stwarzać odpowiednią atmosferę.

W klasycznych wnętrzach sprawdzą się lampy tradycyjne. Przepięknie zdobione kryształkami wiszące żyrandole oraz kinkiety ścienne inspirowane trendami z ubiegłych wieków są synonimem elegancji i luksusu. Taki design będzie pasował również do aranżacji glamour, gdzie królują kontrasty kolorystyczne, przepych i blask.

W nowoczesnych wnętrzach dominuje minimalizm, prostota i oszczędność w formie i barwie. Tutaj idealnie sprawdzi się oryginalny kształt, który nie zdominuje wnętrza, a jedynie podkreśli jego niewyszukaną wyjątkowość. Zabawa kształtem, geometryczne wzory oraz przewaga materiałów takich jak aluminium, stal i szkło to cechy charakterystyczne dla tego stylu.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Jakie lampy do jadalni, a jakie do salonu?

Lampy powinny zapewniać odpowiednią ilość światła. Nie bez powodu w sklepach z oświetleniem funkcjonuje podział na lampy do salonu, lampy do jadalni, lampy do pokoju dziecięcego, czy przedpokoju.

Przykładowo lampy do jadalni powinny zapewniać ciepłe, klimatyczne światło o mocy maksymalnie 40 watt, najlepiej sprawdzają się lampy z kilkoma źródłami światła. Optymalnym rozwiązaniem jest lampa wisząca nad stołem lub lampa na wysięgniku, aby światło nie raziło w oczy podczas spożywania posiłku.

W salonie natomiast powinno znaleźć się oświetlenie relaksujące. Doskonałym rozwiązaniem jest żyrandol lub doświetlony sufit podwieszany zapewniający rozproszone światło górne oraz dodatkowo kinkiety, lub lampy stojące nadające klimat odpowiedni zarówno do odpoczynku, jak i do czytania książki.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Kobieta

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jaki kolor pasuje do czerwonego ubrania

Wybór czerwonego ubrania zwykle jest obarczony sporym ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ jesteśm…