Po raz pierwszy Zbyszek Bartos wystartował w zawodach kulturystycznych w roku 1964, zdobył na nich pierwsze miejsce w kategorii open. Ostatni raz -zaledwie cztery miesiące temu na mistrzostwach świata w Agrigento (Włochy) w kategorii weteranów powyżej lat 60. Zajął siódme miejsce. Prawdopodobnie jest najdłużej startującym zawodnikiem Europy, a może i świata.

Jego przygoda z kulturystyką zaczęła się na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Krakowie, gdzie uczęszczał do szkoły średniej. Był pierwszym polskim kulturystą, którego ta dyscyplina wypromowała na tyle, aby wystąpić również na deskach zawodowego teatru i to renomowanego, a mianowicie „Kameralnego”, który był małą sceną słynnego Teatru Starego w Krakowie. Jego dyrektorem był wtedy słynny Zygmunt Huebner, a sztuką, w której brał udział Zbyszek, był dramat Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu”. Spektakl ten tworzyły największe wówczas sławy teatru i muzyki. Reżyserem był Andrzej Jarocki, a muzykę napisał Krzysztof Penderecki.

Sekwencją, która miała zasadnicze znaczenie dla dramaturgii tego utworu, było życie głównego bohatera pokazywane w przemijającym czasie. I właśnie te obrazy z życia ilustrował swoją muskularną sylwetką Zbyszek. Wyszukał go w klubie kulturystycznym specjalnie wysłany do Krakowa z Pantomimy Wrocławskiej asystent reżysera Tomaszewskiego, a zarazem najwybitniejszy wówczas aktor pantomimy, Stanisław Brzozowski.

Nie wiadomo, jak potoczyłaby się droga życiowa Zbyszka Bartosa, gdyby wytrwał w teatrze. Niestety, był potrzebny we Wrocławiu na Festiwalu Dramatów Współczesnych akurat wtedy, gdy przygotowywał się do egzaminu maturalnego. W sumie wyszło fatalnie, bo reżyser Huebner załatwił chłopakowi samolot na przelot do Wrocławia i z powrotem, aby mógł wystąpić w sztuce, a zarazem zdążyć na egzamin maturalny, a mimo to Zbyszek tak bardzo przejął się maturą, że zrezygnował z teatru. Dziś jest przekonany, że w ten sposób zaprzepaścił swoje szanse, ale co z tego! Spóźniony żal nie ma już żadnego znaczenia.

Kulturystyka TRUDNA do przyjęcia cz.2

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mężczyzna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens?

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens? Przedsiębiorcy zatrudniający mni…