Echo serca jest bardzo popularnym badaniem obrazowym, które wykorzystuje się w diagnostyce przy układzie krążenia. Ze względu na wykorzystanie nieinwazyjnych ultradźwięków, technika ta może być stosowana u wszystkich chorych. Echo serca jest badaniem, które znajduje zastosowanie w wielu chorobach. Najczęściej wykonuje się dwa podstawowe badania. Pierwsze zdjęcie jest echo serca przezprzełykowe, a drugim przezklatkowe.

Diabetolog
Diabetolog

Na czym polega badanie echa serca?

Echo serca, czyli inaczej mówiąc echokardiografia to USG serca, które opiera się na ultrasonografii. Jest to metoda, która pozwala na wykonaniu odpowiedniego obrazu za pomocą rejestracji fali ultradźwiękowej. Pierwsze zastosowanie ultradźwięków w kardiochirurgii miało miejsce już w 1953 roku i zostało wykorzystane do diagnostyk wad serca.

Badanie echa serca jest we współczesnym świecie bardzo często wykorzystywane i połączone nierozerwalnie z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. Umożliwia nam ono rejestracje przemieszczających się elementów wraz z kierunkiem ich ruchu, a dzięki temu możemy zaobserwować prędkość i kierunek przepływu krwi. Jest to szczególnie ważne badanie, gdy chcemy zdiagnozować wady zastawkowe serca oraz choroby naczyń krwionośnych.

Jakie są wskazania do wykonania echa serca?

Badanie echo serca możemy wykonać przy chorobach aorty i wielkich naczyniach oraz chorobach udaru mózgu lub przy atakach niedokrwienia. Bardzo często wykonuje się takie badania przy guzach serca, a także przy niewydolnościach narządów. Omdlenia oraz powikłania po leczeniu farmaceutykami albo przy różnych wadach serca wykonuje się kilkakrotnie echo serca. Opole jest miastem, na którego terenie możemy wykonać badanie przezklatkowe i przezprzełykowe.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla nich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dlaczego warto zdecydować się na lampy zewnętrzne?

Niektórzy traktują ten aspekt zupełnie po macoszemu. Jest to jednak błędne podejście do te…