Jakość paszy to najważniejszy czynnik, jaki wpływa nie tylko na jej strawność, ale również na smak. Nic więc dziwnego, że każdy hodowca szuka takiego pokarmu dla swoich zwierząt, który ma w swoim składzie najlepsze składniki pokarmowe pochodzące z zaufanych źródeł. Jak zatem powinna wyglądać dobrej jakości pasza?

Ocena fizyczna paszy

Na tym etapie ocenia się przede wszystkim wygląd paszy. Surowce paszowe są oceniane pod względem barwy, smaku, zapachu oraz wilgotności i rozdrobnienia. Nie bez znaczenia jest również poziom zanieczyszczeń występujący w mieszance. Warunki przechowywania produktu oraz jego jakość „zdradza” przede wszystkim kolor. Jest on również wiarygodnym wyznacznikiem obecności toksyn w mieszance. Podobnie jest z zapachem. Każdy materiał paszowy posiada charakterystyczny zapach. Jeśli zatem możemy wyczuć jakiekolwiek odstępstwo od powszechnego wzorca, powinniśmy poważnie rozważyć zakup takiej paszy. Alarmujący jest przede wszystkim zapach stęchły, który może oznaczać zanieczyszczenie paszy grzybami. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie tego rodzaju mieszanek, najczęściej występuje ono w postaci kawałków plastiku, szkła bądź owadów.

Ocena chemiczna paszy

Tutaj istotna jest analiza chemiczna, jakiej poddawane są surowce paszowe. W ten sposób ocenia się między innymi zawartość substancji antyżywieniowych i energii oraz jakość białka. Mona zatem powiedzieć, że analizy te informują kupującego o podstawowym składzie pokarmowym paszy. Informacje te są bardzo istotne jeśli chodzi o optymalne bilansowanie dawek pokarmowych. Podczas tego procesu oznacza się również takie parametry jak zawartość składników mineralnych i witamin oraz profil aminokwasów i kwasów tłuszczowych.

Skutki stosowania pasz złej jakości

Stosowanie pasz o złej jakości skutkuje przede wszystkim zaniżoną odpornością zwierząt, a przez to chorobami i finalnie nawet śmiercią. W przypadku, kiedy surowce paszowe są zanieczyszczone grzybami, pojawia się ryzyko wystąpienia poronień, zapalenia opon mózgowych oraz posocznicy. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w paszę dobrej jakości, które przeszła pozytywnie wszystkie wymagane testy.

Komentarze
  • Zwrot ubezpieczenia Holandia

    Każda osoba pracująca lub mieszkająca w Holandii ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdr…
  • Tatuaż na szyi

    Tatuaże na szyi są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych. Zazwyczaj są pełne życia i osza…
  • Środki chemiczne stosowane w budownictwie

    Związki chemiczne są powszechnie stosowane w różnych sektorach gospodarki. Azotany używane…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP4

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zwrot ubezpieczenia Holandia

Każda osoba pracująca lub mieszkająca w Holandii ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdr…