Sfotografuj smugi gwiazd

Gwiezdne smugi są efektem ruchu obrotowego Ziemi i pozwalają otrzymać zdjęcia nie z tego świata

Zarejestrowane na fotografiach smugi gwiazd są spowodowane ruchem obrotowym Ziemi. Nasza planeta obraca się wokół własnej osi ze stałą prędkością. To sprawia, że przy długim czasie ekspozycji, gwiazdy wydają się przesuwać po nocnym niebie.

Długie ślady ruchu gwiazd można zarejestrować, trzymając migawkę otwartą przez dłuższy czas. Istnieje jednak wówczas ryzyko uchwycenia niepożądanych zanieczyszczeń światłem przejeżdżających samochodów lub przechodzących z latarkami ludzi, co możne zepsuć obraz.Najlepiej jest zatem wykonać serię ujęć przy znacznie krótszym czasie ekspozycji,

Niektóre aparaty są wyposażone w funkcję pozwalającą automatycznie rejestrować ujęcia klatka po klatce, nazywaną interwałometrem. Do pozostałych aparatów można dokupić programowalny zdalny wyzwalacz migawki, który pozwala zrobić to samo. Zdjęcia łączy się w jeden obraz nakładając na siebie warstwy w programie graficznym. Aby ułatwić sobie ten proces, poszukaj narzędzi podobnych do tych ze strony StarCircIeAcademy.

Zarejestruj ruch

1 USTAW INTERWAŁOMETR

Określ interwał tak, by nie ominąć żadnej istotnej fazy ruchu gwiazd, ale też dać migawce aparatu wystarczająco dużo czasu na powrót do pozycji wyjściowej.

2 ZAREJESTRUJ ZDJĘCIA

Po kilku godzinach powinieneś mieć tyle ujęć, by móc z nich uzyskać ciekawie wyglądające smugi. Pamiętaj, aby podczas ich naświetlania pozostawać w ruchu, by nie zmarznąć!

3 POŁĄCZ FOTOGRAFIE

Nałóż na siebie wszystkie zdjęcia, umieszczając je na osobnych warstwach. Zaoszczędzisz sporo czasu, jeśli użyjesz w tym celu specjalnego automatyzującego ten proces narzędzia lub akcji w Photoshopie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Generacja odzieżowa

Kasia Borkowska Lateks jest jak druga skóra, to w nim czuję się najseksowniej. Nic innego …