Dom Dla nich Inhalator

Inhalator

4 min odczyt
0
0
239
Inhalator

Niemal każda drogeria czy apteka posiada w swojej ofercie co najmniej jeden inhalator. Wybór odpowiedniego modelu nie jest rzeczą prostą. W sieci znajdziemy wiele różnorodnych opinii dotyczących poszczególnych urządzeń. Artykuły odnoszące się do inhalacji dzieci oraz dorosłych są jednak dość ogólne – napisane lakonicznie wnoszą niewiele, przez co w jeszcze większym stopniu utrudniają podjęcie odpowiedniej decyzji. Inhalator – jak każde tego typu urządzenie – posiada własne parametry techniczne i to właśnie je powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na jego zakup. Większość użytkowników inhalatora nigdy nie przeczytała instrukcji, dołączonej do opakowania. Co więcej, część z pacjentów ma poważny problem w zrozumieniu, co jest w niej napisane. Poszczególne modele inhalatora różnią się od siebie efektywnością terapeutyczną. Inhalator to urządzenie przeznaczone do podawania ściśle określonych leków, dlatego też jego wybór powinien być poprzedzony wnikliwą analizą danych i parametrów technicznych modelu.

Urządzenie do inhalacji - inhalator
Urządzenie do inhalacji – inhalator

Inhalacja sprowadza się do dostarczania ściśle określonej ilości medykamentu bezpośrednio do danego odcinka układu oddechowego. Porównanie podstawowych parametrów technicznych urządzenia pozwoli nam zweryfikować nasze poglądy odnośnie jakości i efektywności terapii. Najważniejszym dla nas parametrem jest MMAD. MMAD określa średnią wielkość cząsteczek wytwarzanych przez inhalator w postaci aerozolu. Podawany w mikronach pozwala nam określić, jak daleko w układzie oddechowym jest w stanie dotrzeć lek. Cząsteczki w zakresie 7 – 10 mikronów osiadają w nosogardzieli. Mniejsze tj. od 4 do 6 mikronów trafiają do tchawicy, a także oskrzeli. Od 1 do 3 mikronów osiadają w pęcherzykach płucnych oraz w samych płucach. Cząsteczki poniżej jednego mikrona mogą swobodnie krążyć w powietrzu, a tym samym być wydychane.

Poza MMAD, równie istotnym parametrem inhalatora jest frakcja oddechowa. Frakcja oddechowa to procentowa zawartość cząsteczek mniejszych niż pięć mikronów w wytwarzanym przez inhalator aerozolu. Im wyższa, tym dana inhalacja jest skuteczniejsza. Wdychane cząsteczki powinny być na tyle duże, aby dotrzeć do najdalszych zakątków płuc i oskrzeli i na tyle małe, aby swobodnie „podróżować” po naszych górnych i dolnych drogach oddechowych. Cząsteczki poniżej jednego mikrona są nieefektywne bowiem pozostają zawieszone w powietrzu i z czasem wydychane (nie osiadają).

Zanim zakupimy dany inhalator, warto dokładnie przyjrzeć się jego parametrom technicznym, zlokalizowanym w instrukcji obsługi.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla nich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Buty, które powinny się znaleźć w szafie każdego mężczyzny.

W ostatnich latach w Polsce widać znaczący wzrost liczby mężczyzn, którzy o siebie dbają. …