Dom Dla nich Inhalator

Inhalator

4 min odczyt
0
0
634
Inhalator

Niemal każda drogeria czy apteka posiada w swojej ofercie co najmniej jeden inhalator. Wybór odpowiedniego modelu nie jest rzeczą prostą. W sieci znajdziemy wiele różnorodnych opinii dotyczących poszczególnych urządzeń. Artykuły odnoszące się do inhalacji dzieci oraz dorosłych są jednak dość ogólne – napisane lakonicznie wnoszą niewiele, przez co w jeszcze większym stopniu utrudniają podjęcie odpowiedniej decyzji. Inhalator – jak każde tego typu urządzenie – posiada własne parametry techniczne i to właśnie je powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na jego zakup. Większość użytkowników inhalatora nigdy nie przeczytała instrukcji, dołączonej do opakowania. Co więcej, część z pacjentów ma poważny problem w zrozumieniu, co jest w niej napisane. Poszczególne modele inhalatora różnią się od siebie efektywnością terapeutyczną. Inhalator to urządzenie przeznaczone do podawania ściśle określonych leków, dlatego też jego wybór powinien być poprzedzony wnikliwą analizą danych i parametrów technicznych modelu.

Urządzenie do inhalacji - inhalator
Urządzenie do inhalacji – inhalator

Inhalacja sprowadza się do dostarczania ściśle określonej ilości medykamentu bezpośrednio do danego odcinka układu oddechowego. Porównanie podstawowych parametrów technicznych urządzenia pozwoli nam zweryfikować nasze poglądy odnośnie jakości i efektywności terapii. Najważniejszym dla nas parametrem jest MMAD. MMAD określa średnią wielkość cząsteczek wytwarzanych przez inhalator w postaci aerozolu. Podawany w mikronach pozwala nam określić, jak daleko w układzie oddechowym jest w stanie dotrzeć lek. Cząsteczki w zakresie 7 – 10 mikronów osiadają w nosogardzieli. Mniejsze tj. od 4 do 6 mikronów trafiają do tchawicy, a także oskrzeli. Od 1 do 3 mikronów osiadają w pęcherzykach płucnych oraz w samych płucach. Cząsteczki poniżej jednego mikrona mogą swobodnie krążyć w powietrzu, a tym samym być wydychane.

Poza MMAD, równie istotnym parametrem inhalatora jest frakcja oddechowa. Frakcja oddechowa to procentowa zawartość cząsteczek mniejszych niż pięć mikronów w wytwarzanym przez inhalator aerozolu. Im wyższa, tym dana inhalacja jest skuteczniejsza. Wdychane cząsteczki powinny być na tyle duże, aby dotrzeć do najdalszych zakątków płuc i oskrzeli i na tyle małe, aby swobodnie „podróżować” po naszych górnych i dolnych drogach oddechowych. Cząsteczki poniżej jednego mikrona są nieefektywne bowiem pozostają zawieszone w powietrzu i z czasem wydychane (nie osiadają).

Zanim zakupimy dany inhalator, warto dokładnie przyjrzeć się jego parametrom technicznym, zlokalizowanym w instrukcji obsługi.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla nich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…