Wiele osób chcących zrzucić nadmierne kilogramy, uprawiający sport i prowadzący dziennik dietetyczny, odnotowuje każdą, nawet najmniejszą kalorię. Zjedzenie obecnego w jaju białka bądź żółtka dla niektórych osób kojarzy się z grzechem. Z czymś co za niedługi czas mogłoby zaburzyć gospodarkę hormonalną i doprowadzić do efektu jojo. Niestety, trzeba wprost powiedzieć, że jest to kompletna skrajność i kolejna dietetyczna niedorzeczność.

Ile kcal ma białko jaja? Czy lepiej pozbywać się żółtek?

Przeciętne białko jaja ma mniej niż 20 kcal, natomiast żółtko około 60 kcal. Obie wartości nie powinny przyprawiać nikogo o zaniepokojenie. Jeśli tak jednak się dzieje, warto przemyśleć słuszność swoich nawyków dietetycznych. Przeciętne dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi około 2000 kcal. Jeśli osoba o takim zapotrzebowaniu chce schudnąć przez ćwiczenia i kaloryczne restrykcje, będzie potrzebować około 1800 kcal – aby tracić na wadze i jednocześnie utrzymać organizm w stanie zdrowia.

Prosta kalkulacja pokazuje, że zjedzenie nawet 20 jajek nie pozwoliłoby przekroczyć dozwolonej puli kalorii. Zakładając, że dziennie konsumujemy 3 jajka i wyrzucamy z nich żółtka – usuwamy 15 gram tłuszczów i 9 gram białka dających 180 kcal. Zgadza się, przeciętne żółto zawiera 3 gramy białka. Ponadto żółta część jajka jest bogata w zdrowy cholesterol – redukujący frakcję LDL, jednocześnie podnoszący frakcję HDL. Białko i tłuszcze obecne w jajku są prawdopodobnie najlepiej zbilansowanym źródłem tych makroelementów na Ziemi. Dlatego, przy najbliższej okazji, przygotuj sobie jajecznicę z całych jaj.

Komentarze
 • Odżywki białkowe podczas budowy masy oraz w fazie redukcji

  Odżywki białkowe to z całą pewnością jeden z najważniejszych elementów suplementacji kultu…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Dlaczego warto zdecydować się na lampy zewnętrzne?

  Niektórzy traktują ten aspekt zupełnie po macoszemu. Jest to jednak błędne podejście do te…
 • posadzki betonowe

  Nie bójmy się postawić na posadzki betonowe. Wybór tylko jeden. Betonowe posadzki coraz cz…
 • Gadżety miesiąca

  TANIE 360 STOPNI – GIGABYTE JOLT DUO Oto najtańsza kamera 360, dostępna obecnie na r…
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co to jest dioptromierz?

Co to jest dioptromierz? Wady wzroku są coraz powszechniejsze wśród ludzi, również wśród d…