Gniazda i łączniki najlepiej rozplanować na etapie projektowania domowej instalacji elektrycznej, uwzględniając przy tym przyszłe ustawienie mebli i sprzętów domowych. Dzięki temu unikniemy podłączania przedłużaczy i kucia ścian w celu zamontowania dodatkowych puszek.

W kuchni przyda się kilka gniazd wtykowych nad blatem – do podłączenia ekspresu do kawy, tostera, robota kuchennego itp. Osobne potrzebne są dla lodówki, piekarnika, kuchenki mikrofalowej czy zmywarki. W salonie przydadzą się także gniazda głośnikowe, antenowe lub multimedialne. Pamiętajmy, że w kuchni i łazience gniazda montuje co najmniej 60 cm od tzw. stref mokrych (zlewozmywaka, umywalki, natrysku, wanny).

Łącznik, który uruchamia główne źródło światła w pomieszczeniu, umieszcza się zwykle wewnątrz niego, przy drzwiach, od strony klamki. W przypadku łazienki, montuje się go przed wejściem, aby nie był narażony na wilgoć. Podobnie robi się z łącznikami bardzo małych wnętrz, jak garderoba czy spiżarnia.

O czym pamiętać, montując gniazdka i osprzęt?

Gniazda i łączniki różnego typu osadza się w puszkach elektroinstalacyjnych, które powinny być zamontowane podczas układania przewodów, przed otynkowaniem ścian. Puszki mogą mieć rozmaity kształt (walca, kwadratu, prostokąta), ale najważniejsze, by były głębokie – w przeciwnym razie może okazać się, że jakiś model gniazda lub łącznika się nie zmieści. Pamiętajmy, że jeśli osprzęt ma być łączony w bloki, należy zaopatrzyć się w puszki kilkusekcyjne lub pojedyncze, ale łączone na zatrzaski. Trzeba też użyć ramek wielokrotnych – dostępne są one w rozmaitym wzornictwie i nietrudno je wymienić (np. przy zmianie koloru ścian).

Zgrupowany osprzęt wygląda estetycznie. Taki sposób montażu stosuje się szczególnie w sąsiedztwie komputera, telewizora albo kina domowego, gdzie odbiorniki podłącza się do różnego typu gniazd. W jednym, poziomym bądź pionowym, bloku można zmieścić kilka jednostek osprzętu, w tym samym wzornictwie, ale o odmiennych funkcjach. Razem z typowymi gniazdami i łącznikami można montować bardziej zaawansowane urządzenia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

    Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…
  • Księgowość nie taka straszna

    Księgowość to jeden z obszarów działalności przedsiębiorstwa, który, chociaż istotny dla p…
  • Żelazo a ciąża

    Żelazo a ciąża W trakcie ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. Dlaczego? C…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mężczyzna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…