Gniazda i łączniki najlepiej rozplanować na etapie projektowania domowej instalacji elektrycznej, uwzględniając przy tym przyszłe ustawienie mebli i sprzętów domowych. Dzięki temu unikniemy podłączania przedłużaczy i kucia ścian w celu zamontowania dodatkowych puszek.

W kuchni przyda się kilka gniazd wtykowych nad blatem – do podłączenia ekspresu do kawy, tostera, robota kuchennego itp. Osobne potrzebne są dla lodówki, piekarnika, kuchenki mikrofalowej czy zmywarki. W salonie przydadzą się także gniazda głośnikowe, antenowe lub multimedialne. Pamiętajmy, że w kuchni i łazience gniazda montuje co najmniej 60 cm od tzw. stref mokrych (zlewozmywaka, umywalki, natrysku, wanny).

Łącznik, który uruchamia główne źródło światła w pomieszczeniu, umieszcza się zwykle wewnątrz niego, przy drzwiach, od strony klamki. W przypadku łazienki, montuje się go przed wejściem, aby nie był narażony na wilgoć. Podobnie robi się z łącznikami bardzo małych wnętrz, jak garderoba czy spiżarnia.

O czym pamiętać, montując gniazdka i osprzęt?

Gniazda i łączniki różnego typu osadza się w puszkach elektroinstalacyjnych, które powinny być zamontowane podczas układania przewodów, przed otynkowaniem ścian. Puszki mogą mieć rozmaity kształt (walca, kwadratu, prostokąta), ale najważniejsze, by były głębokie – w przeciwnym razie może okazać się, że jakiś model gniazda lub łącznika się nie zmieści. Pamiętajmy, że jeśli osprzęt ma być łączony w bloki, należy zaopatrzyć się w puszki kilkusekcyjne lub pojedyncze, ale łączone na zatrzaski. Trzeba też użyć ramek wielokrotnych – dostępne są one w rozmaitym wzornictwie i nietrudno je wymienić (np. przy zmianie koloru ścian).

Zgrupowany osprzęt wygląda estetycznie. Taki sposób montażu stosuje się szczególnie w sąsiedztwie komputera, telewizora albo kina domowego, gdzie odbiorniki podłącza się do różnego typu gniazd. W jednym, poziomym bądź pionowym, bloku można zmieścić kilka jednostek osprzętu, w tym samym wzornictwie, ale o odmiennych funkcjach. Razem z typowymi gniazdami i łącznikami można montować bardziej zaawansowane urządzenia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mężczyzna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym cechują się dobre portale z nieruchomościami?

Czym cechują się dobre portale z nieruchomościami? Dlaczego ludzie tak ochoczo wchodzą na …