Do nocnych polowań z aparatem nadają się też wielkie miasta z ich oświetloną zabudową, a kolorowe światła nadają budynkom całkowicie nowe oblicze. Znajdź lokalizację z ciekawym obiektem, mogącym być na zdjęciu głównym elementem zainteresowania i poszukaj linii wiodących ku niemu wzrok.

Gdy już wybierzesz miejsce, powinieneś je odwiedzić w ciągu dnia, aby się upewnić, że można do niego bezpiecznie dotrzeć. Poszukaj łatwej do pokonania drogi i powiedz komuś, dokąd się wybierasz, ponieważ zimową nocą można łatwo stracić orientację w ciemnym terenie. Podczas wizji lokalnej zrób jak najwięcej zdjęć poglądowych i jeszcze przed wyjściem z domu, zastanów się nad najlepszą kompozycją. Spróbuj połączyć znane scenerie z nocnym niebem. Zdjęcie samej Drogi Mlecznej może wyglądać fantastycznie, ale umieszczenie w kadrze ciekawego obiektu z pewnością ożywi obraz. Zastanów się również, jakie dobrać proporcje pomiędzy pierwszym planem a niebem i czy na planie występują jakieś elementy, które mogłyby popsuć ostateczną kompozycję.

Tworzenie panoramy Drogi Mlecznej

Uchwyć wszystkie gwiazdy naszej galaktyki

Aby móc sfotografować Drogę Mleczną, należy użyć odpowiednich ustawień aparatu. Ekspozycja musi być na tyle krótka, żeby ruch obrotowy Ziemi nie spowodował rozmycia gwiazd, czułość – wysoka, aby były one dobrze widoczne, zaś ostrość ustawiona na nieskończoność, by były ostre. Fotograf Bill Shupp zaleca staranne przygotowanie się do sesji. – „Planuję wszystko, znam położenie Drogi Mlecznej, więc odpowiednio do tego wybieram lokalizację i kąt pod, jakim będę fotografował. Staram się też znaleźć jakieś interesujące elementy na pierwszym planie. To są chyba najważniejsze kwestie z wszystkich pozostałych rzeczy”.

Samo zarejestrowanie panoramy Drogi Mlecznej to już właściwie nic trudnego. Gdy użyjemy bardzo szerokokątnego obiektywu (o ogniskowej krótszej niż 20 mm, w przypadku aparatu pełnoklatkowego) i zarejestrujemy cztery lub pięć pionowych ujęć, będziemy mogli połączyć wszystkie zdjęcia w postprodukcji tak, aby ukazać całą Drogę Mleczną na jednym obrazie. Wysokość i położenie Drogi Mlecznej zmienia się przez cały rok, dlatego warto sprawdzić jej pozycję przed wyruszeniem w plener.

Trzy kroki pozwalające uzyskać panoramę Drogi Mlecznej Uniknij nieprzyjemnych niespodzianek podczas edycji obrazu

 1. W pionie Aby zarejestrować niebo, fotografuj aparatem w orientacji pionowej i koniecznie w trybie manualnym, żeby parametry ekspozycji cały czas pozostawały takie same.
 2. Zrób wszystko, by horyzont był wypoziomowany Pomiędzy kolejnymi ujęciami, aparat nie może się przechylać na boki. Wykonaj pierwsze zdjęcie, ostrożnie obróć korpus i w ten sposób rejestruj kolejne kadry.
 3. Złóż ujęcia w jeden obraz Jeżeli podczas łączenia kadrów w Photoshopie okaże się, że finalny obraz jest okrągły, będzie to wina zniekształceń geometrycznych wywołanych przez obiektyw, użyj filtru Adaptacyjny szeroki kąt.
Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Sprzęty medyczne

  Sprzęty medyczne, zarówno te specjalistyczne (będące na wyposażeniu szpitali i placówek me…
 • lateksowe pończochy

  Generacja odzieżowa

  Kasia Borkowska Lateks jest jak druga skóra, to w nim czuję się najseksowniej. Nic innego …
 • Na czym polega osuszanie mieszkań?

  Widoczna pleść, grzyby to efekt zawilgocenia mieszkania. Taka sytuacja nie tylko wpływa na…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprzęty medyczne

Sprzęty medyczne, zarówno te specjalistyczne (będące na wyposażeniu szpitali i placówek me…