Co to jest dioptromierz?

Wady wzroku są coraz powszechniejsze wśród ludzi, również wśród dzieci. Jednak dzisiejsza medycyna jest w stanie pomóc wszystkim, którzy mają problemy z ostrym widzeniem. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technikom oraz sprzętowi, który niezawodnie i precyzyjnie wykonuje wszystkie konieczne badania. Do lekarza należy jedynie ich prawidłowe przeprowadzenie oraz interpretacja wyników. Jak działa dioptromierz? W czym pomaga ten przyrząd?

Dioptromierz
Dioptromierz

Działanie dioptromierza

Dioptromierz, nazywany także frontofokometrem , to bardzo funkcjonalny przyrząd. Jest używany przede wszystkim przez okulistów do badania soczewek. Dioptromierz jest w stanie zbadać moc rogówkową, wskazać rozstawienie źrenic pacjenta oraz zmierzyć poziom promieniowania, który przedostaje się przez soczewkę. Dzięki temu optyk lub okulista może dobrać odpowiednie szkła, które są w pełni spersonalizowane i dopasowane do parametrów fizycznych konkretnego pacjenta. Jest to ważne przy każdej zmianie szkieł w okularach, szczególnie kiedy lekarz ma do czynienia z pacjentem, który cierpi na astygmatyzm. To schorzenie wymaga idealnego dopasowania krzywizny soczewek, które są zdeterminowane wadą wzorku. Ponadto dioptromierz jest niezwykle dokładnym przyrządem pomiarowym, zatem można mieć pewność, że otrzymane wyniki są poprawne. Rodzajów dioptromierzy jest kilka, a różnią się między sobą przede wszystkim wskazaniem pomiaru. Na rynku dostępne są urządzenia ze wskazaniem ciągłym oraz cyfrowo-zaokrąglającym. Najczęściej używanymi przyrządami są dioptromierze lunetowe oraz automatyczne.

Dioptromierze wykorzystywane są również do kontroli jakości układów optycznych, również soczewek kontaktowych, które są coraz częściej wybierane zamiast okularów. Specjaliści sprawdzają więc poprawność działania soczewek i okularów, dzięki czemu do pacjentów trafiają jedynie produkty spełniające normy. Dioptromierze są stosowane nie tylko przez lekarzy, używają ich też producenci soczewek oraz zakłady szlifierskie .

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla nich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens?

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens? Przedsiębiorcy zatrudniający mni…