Okulistyka to niezwykle zaawansowana pod względem technologicznym dziedzina medycyny. Stosuje się tutaj różnorodne urządzenia, które służą do precyzyjnego badania wzroku pod kątem ewentualnych wad i innych problemów zdrowotnych. Sprzęty te różnią się między sobą rozmiarem, funkcjonalnością i ceną – niektóre kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W niniejszym artykule zostaną wymienione i pokrótce opisane najważniejsze z nich.

Wymagane meble

W każdym gabinecie okulistycznym muszą się znaleźć przede wszystkim meble, umożliwiające obsługę pacjentów w komfortowych warunkach. Niezbędny jest zwłaszcza unit, czyli konstrukcja składająca się z wygodnego fotela wyposażonego w funkcję elektrycznej regulacji oraz blatu z gniazdami do zasilania poszczególnych narzędzi. Wiele dostępnych na rynku modeli posiada panel sterowania, dodatkowe schowki i oświetlenie halogenowe. Pozostałe przydatne meble to m.in. szafki do przechowywania narzędzi i akcesoriów, taborety na kółkach do siedzenia, a także specjalne elektryczne stoliki.

Foropter jako podstawowy aparat diagnostyczny 

Żaden gabinet okulisty nie mógłby funkcjonować bez odpowiedniej aparatury diagnostycznej. Obejmuje ona kilkanaście urządzeń, z których zdecydowanie najważniejszym jest foropter (automatyczny lub manualny). Przypomina on wielkie kosmiczne okulary i służy do precyzyjnego ustalania różnych wad wzroku. W swojej konstrukcji zawiera liczne soczewki, filtry, cylindry i osłony, a jest obsługiwany z użyciem pokręteł.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

Bez porządnej lampy szczelinowej ani rusz

Kolejnym niezbędnych sprzętem jest lampa szczelinowa, czyli mikroskop wyposażony w silne źródło światła oraz filtry (powiększenie 6-40x). Umożliwia on bardzo dokładne badanie i ocenę struktury gałki ocznej, co pozwala na wczesne wykrycie wielu groźnych chorób i wad. Zaliczamy do nich m.in. zaćmę, zapalenie naczyniówki czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Inne przydatne sprzęty

W gabinecie okulistycznym powinien się również znaleźć refraktometr stosowany w celu ustalenia problemów z widzeniem i dobrania właściwych szkieł korekcyjnych, tonometr bezkontaktowy służący do mierzenia ciśnienia wewnątrz gałek ocznych, parymetr przeznaczony do weryfikowania pola widzenia, tomograf wymagany w procesie skanowania siatkówki oka i tzw. ciała witralnego, laser YAG znajdujący zastosowanie w leczeniu jaskry, ultrasonograf diagnozujący choroby i zmiany anatomiczne w oczodole, a także topograf analizujący morfologię oraz sprawność rogówki.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych Naczynia krwionośne wchodzą w skład układu kr…