Okulistyka to niezwykle zaawansowana pod względem technologicznym dziedzina medycyny. Stosuje się tutaj różnorodne urządzenia, które służą do precyzyjnego badania wzroku pod kątem ewentualnych wad i innych problemów zdrowotnych. Sprzęty te różnią się między sobą rozmiarem, funkcjonalnością i ceną – niektóre kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W niniejszym artykule zostaną wymienione i pokrótce opisane najważniejsze z nich.

Wymagane meble

W każdym gabinecie okulistycznym muszą się znaleźć przede wszystkim meble, umożliwiające obsługę pacjentów w komfortowych warunkach. Niezbędny jest zwłaszcza unit, czyli konstrukcja składająca się z wygodnego fotela wyposażonego w funkcję elektrycznej regulacji oraz blatu z gniazdami do zasilania poszczególnych narzędzi. Wiele dostępnych na rynku modeli posiada panel sterowania, dodatkowe schowki i oświetlenie halogenowe. Pozostałe przydatne meble to m.in. szafki do przechowywania narzędzi i akcesoriów, taborety na kółkach do siedzenia, a także specjalne elektryczne stoliki.

Foropter jako podstawowy aparat diagnostyczny 

Żaden gabinet okulisty nie mógłby funkcjonować bez odpowiedniej aparatury diagnostycznej. Obejmuje ona kilkanaście urządzeń, z których zdecydowanie najważniejszym jest foropter (automatyczny lub manualny). Przypomina on wielkie kosmiczne okulary i służy do precyzyjnego ustalania różnych wad wzroku. W swojej konstrukcji zawiera liczne soczewki, filtry, cylindry i osłony, a jest obsługiwany z użyciem pokręteł.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

Bez porządnej lampy szczelinowej ani rusz

Kolejnym niezbędnych sprzętem jest lampa szczelinowa, czyli mikroskop wyposażony w silne źródło światła oraz filtry (powiększenie 6-40x). Umożliwia on bardzo dokładne badanie i ocenę struktury gałki ocznej, co pozwala na wczesne wykrycie wielu groźnych chorób i wad. Zaliczamy do nich m.in. zaćmę, zapalenie naczyniówki czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Inne przydatne sprzęty

W gabinecie okulistycznym powinien się również znaleźć refraktometr stosowany w celu ustalenia problemów z widzeniem i dobrania właściwych szkieł korekcyjnych, tonometr bezkontaktowy służący do mierzenia ciśnienia wewnątrz gałek ocznych, parymetr przeznaczony do weryfikowania pola widzenia, tomograf wymagany w procesie skanowania siatkówki oka i tzw. ciała witralnego, laser YAG znajdujący zastosowanie w leczeniu jaskry, ultrasonograf diagnozujący choroby i zmiany anatomiczne w oczodole, a także topograf analizujący morfologię oraz sprawność rogówki.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens?

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców- czy to ma sens? Przedsiębiorcy zatrudniający mni…