Dom Ciekawostki Aparaty tlenowe – wady i zalety

Aparaty tlenowe – wady i zalety

5 min odczyt
0
0
498
koncentrator tlenu

Nowoczesna medycyna sprawia, że nie jest już żadnym problemem posiadanie na użytek własny urządzeń, jakimi są aparaty tlenowe. Stworzono je z myślą o osobach, które potrzebują codziennej rehabilitacji, czy rekonwalescencji, a pomóc im w tym mają właśnie koncentratory tlenowe. Jakie są ich wady i zalety?

Kondensatory tlenowe – zalety

Jedną z największych zalet tych urządzeń jest fakt, że dzięki rozwijającej się technologii i niewysokiej cenie można je zakupić na użytek własny i korzystać z nich w domu. Pojawiły się jednak również modele mobilne, które można zabrać ze sobą w podróż. Co ważne, nie są one duże, mogą ważyć do kilkunastu kilogramów i kształtem oraz wymiarami przypominać podręczną walizkę. Mobilność jest więc niezastąpiona w przypadku osób chorych, które nie chcą spędzać całych dni jedynie w swoim pokoju.

aparat tlenowy
aparat tlenowy

Kolejną zaletą jest możliwość regulacji tychże urządzeń. Wystarczy odpowiednio przekręcić pokrętło i ustawić 92% stężenie tlenu, które wynosi aż do 5 litrów na minutę. Wynik ten jest naprawdę imponujący, a dzięki temu można skutecznie oraz efektywnie wesprzeć oddychanie chorych osób.

Bardzo ważną informacją jest również brak konieczności korzystania z butli tlenowych. Jeszcze do niedawna wokół można było spotkać się z ogłoszeniami oferującymi butle na wynajem, czy na sprzedaż bądź dzierżawę. Powoli staje się to jednak reliktem przeszłości. Teraz urządzenie wymaga co najwyżej konserwacji, czyszczenia i wymiany filtrów.

Koncentratory tlenowe – wady

Jeśli chodzi o słabsze strony tych urządzeń, jedną z nich może być hałas. W zależności od modelu mogą one pracować dosyć głośno, co może nieco przeszkadzać w odpoczynku. Niemniej jednak aparaty tlenowe wyposaża się w długie kabel, dlatego zawsze można umieścić urządzenie w pomieszczeniu sąsiadującym, dzięki czemu nie będzie ono przeszkadzać w czasie snu i dodatkowo uprzykrzać czasu przeznaczonego na rekonwalescencję.

Drugą wadą kondensatorów powietrza jest ich waga. Niestety mimo wszystko są one dosyć spore, ciężko przemieszczać się z nimi, jeśli zakupi się typowy model do domu. W tym momencie bowiem najlepiej jest ustawić je w stałym miejscu. Rozwiązaniem są jednak aparatury mobilne, które można zabrać ze sobą w każde miejsce, nie zajmują bowiem więcej niż zwykła walizka.

Mimo iż tego typu sprzęty wciąż posiadają pewne wady, to jednak w porównaniu z urządzeniami wykorzystywanymi jeszcze kilka lat temu stanowią ogromną rewolucję na rynku medycznym. Ułatwiają życie zarówno ciężko chorym pacjentom, jak i również ich rodzinom, które pragną wesprzeć swoich bliskich i zmniejszyć ich cierpienie, z którym muszą walczyć każdego dnia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Krzesła ogrodowe

Szukając funkcjonalnych i ładnych krzeseł do ogrodu stajemy przed sporym wyborem. Stacjona…