Dom Ciekawostki Aparaty tlenowe – wady i zalety

Aparaty tlenowe – wady i zalety

5 min odczyt
0
0
616
koncentrator tlenu

Nowoczesna medycyna sprawia, że nie jest już żadnym problemem posiadanie na użytek własny urządzeń, jakimi są aparaty tlenowe. Stworzono je z myślą o osobach, które potrzebują codziennej rehabilitacji, czy rekonwalescencji, a pomóc im w tym mają właśnie koncentratory tlenowe. Jakie są ich wady i zalety?

Kondensatory tlenowe – zalety

Jedną z największych zalet tych urządzeń jest fakt, że dzięki rozwijającej się technologii i niewysokiej cenie można je zakupić na użytek własny i korzystać z nich w domu. Pojawiły się jednak również modele mobilne, które można zabrać ze sobą w podróż. Co ważne, nie są one duże, mogą ważyć do kilkunastu kilogramów i kształtem oraz wymiarami przypominać podręczną walizkę. Mobilność jest więc niezastąpiona w przypadku osób chorych, które nie chcą spędzać całych dni jedynie w swoim pokoju.

aparat tlenowy
aparat tlenowy

Kolejną zaletą jest możliwość regulacji tychże urządzeń. Wystarczy odpowiednio przekręcić pokrętło i ustawić 92% stężenie tlenu, które wynosi aż do 5 litrów na minutę. Wynik ten jest naprawdę imponujący, a dzięki temu można skutecznie oraz efektywnie wesprzeć oddychanie chorych osób.

Bardzo ważną informacją jest również brak konieczności korzystania z butli tlenowych. Jeszcze do niedawna wokół można było spotkać się z ogłoszeniami oferującymi butle na wynajem, czy na sprzedaż bądź dzierżawę. Powoli staje się to jednak reliktem przeszłości. Teraz urządzenie wymaga co najwyżej konserwacji, czyszczenia i wymiany filtrów.

Koncentratory tlenowe – wady

Jeśli chodzi o słabsze strony tych urządzeń, jedną z nich może być hałas. W zależności od modelu mogą one pracować dosyć głośno, co może nieco przeszkadzać w odpoczynku. Niemniej jednak aparaty tlenowe wyposaża się w długie kabel, dlatego zawsze można umieścić urządzenie w pomieszczeniu sąsiadującym, dzięki czemu nie będzie ono przeszkadzać w czasie snu i dodatkowo uprzykrzać czasu przeznaczonego na rekonwalescencję.

Drugą wadą kondensatorów powietrza jest ich waga. Niestety mimo wszystko są one dosyć spore, ciężko przemieszczać się z nimi, jeśli zakupi się typowy model do domu. W tym momencie bowiem najlepiej jest ustawić je w stałym miejscu. Rozwiązaniem są jednak aparatury mobilne, które można zabrać ze sobą w każde miejsce, nie zajmują bowiem więcej niż zwykła walizka.

Mimo iż tego typu sprzęty wciąż posiadają pewne wady, to jednak w porównaniu z urządzeniami wykorzystywanymi jeszcze kilka lat temu stanowią ogromną rewolucję na rynku medycznym. Ułatwiają życie zarówno ciężko chorym pacjentom, jak i również ich rodzinom, które pragną wesprzeć swoich bliskich i zmniejszyć ich cierpienie, z którym muszą walczyć każdego dnia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ile kcal ma białko jaja? Czy warto pozbywać się żółtek lub białek?

Wiele osób chcących zrzucić nadmierne kilogramy, uprawiający sport i prowadzący dziennik d…