Aminokwasy są to związki chemiczne, które budują nasze ciało. Pełnią w organizmie wiele kluczowych ról, a prawidłowe funkcjonowanie komórek bez nich byłoby niemożliwe. Ponadto są odpowiedzialne za gospodarkę hormonalną oraz budują nasze komórki i DNA. Co więcej część aminokwasów nasz organizm może zamienić na cukry w celu pozyskania dodatkowej energii. Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że są cegiełkami, które tworzą białka. Lecz jak się okazuje nie wszystkie są odpowiedzialne za tworzenie struktur białkowych. 

Podział aminokwasów:

Aminokwasy możemy podzielić na 2 podstawowe grupy czyli endogenne, które nasz organizm jest w stanie sam syntezować. Jest ich 12 i możemy do nich zaliczyć m.in alaninę, glicynę, prolinę czy asparaginę. Oraz egzogenne, które to musimy sami dostarczać z pożywieniem gdyż nasz organizm nie jest w stanie tego zrobić. Zaliczyć do nich możemy: fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, walinę itd.

 

 

Aminokwasy
Aminokwasy

Aminokwasy – suplementy: 

  • BCAA – Najbardziej znane i najczęściej stosowane przez osoby ćwiczące. Aminokwasy te są rozgałęzione oraz mają nieco inną budowę od pozostałych. Zaliczamy do nich 3 aminokwasy egzogenne czyli walinę, leucynę oraz izoleucynę. Stosuje się je 20/30 min przed treningiem lub w trakcie treningu. Ich działanie to opóźnienie bolesność mięśni czy oddalenie uczucia zmęczenia w czasie treningu dlatego też możemy nazwać je jako dobre aminokwasy.
  • Glutamina – Jest to aminokwas, który nasz organizm jest w stanie sam wytworzyć, a mimo to jest bardzo często suplementowany. Jej zadania to wspieranie budowy mięśnia, obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej oraz przyspieszenie regeneracji. Dodatkowo naukowcy potwierdzają, że glutamina działa korzystnie na naprawę uszkodzonych jelit. A dodatkowo pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Jednak najważniejsze jej działanie przeznaczone jest dla osób aktywnych czyli ochrona mięśni przed ich zanikiem. Wszystkie te funkcje świadczą o przydatności glutaminy dla sportowców więc wiele osób wątpi w konieczność jej suplementowania ale może warto przemyśleć nad stosowaniem tego aminokwasu.
  • Arginina – Wykazuje silnie działanie anaboliczne wspierając budowę tkanki mięśniowej. Efektywność argininy zmniejsza się z wzrastającym wytrenowaniem dlatego zaleca się ją osobą początkującym. Dodatkowo zwiększa ilość tlenku, który wpływa na poprawę pracujących mięśni. Zaleca się ją stosować przed treningiem i przed spaniem.
  • Beta-alanina (BALA) – Jest to aminokwas niebiałkowy, który poprawia zdolności wysiłkowe w czasie trwania treningu. Wówczas przekształca się w cząsteczkę karnozyny, która wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Zaleca się stosowanie jej do posiłku bogatego w węglowodany.

Podsumowanie

Aminokwasy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym artykule skupiliśmy się na aminokwasach, które są najczęściej suplementowane oraz przynoszą szereg pozytywnych funkcji dla naszego organizmu. Osoby spożywające duże ilości mięsa nie mają problemu z dostarczeniem potrzebnych nam aminokwasów. Wegetarianie i weganie musza nauczyć się odpowiednio dobierać produkty, aby te dobre aminokwasy trafiły do naszego organizmu. Warto poszerzyć swoją wiedza na ten temat gdyż niedobór, któregoś z aminokwasów może przełożyć się na nasze zdrowie.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej W wolnym czasie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jaki kolor pasuje do czerwonego ubrania

Wybór czerwonego ubrania zwykle jest obarczony sporym ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ jesteśm…